MEZOTERAPIA

Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej,  poprawiających kondycję skóry. Jest to metoda niezastąpiona w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Zabieg ten przynosi dobre rezultaty u osób w każdym wieku, szczególnie u osób z delikatną, wiotką i odwodnioną skórą.

Mezoterapia iniekcyjna (igłowa) jest jedną z najmniej inwazyjnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Polega ona na wprowadzeniu substancji nawilżających i odżywczych bezpośrednio do skóry, z pominięciem bariery naskórkowej. Dzięki temu uzyskujemy maksymalną biodostępność aplikowanych substancji (kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, minerały, peptydy biomimetyczne). Substancje te  stymulują fibroblasty (komórki skóry) do produkcji endogennego kwasu hialuronowego, włókien kolagenowych i elastynowych. W rezultacie skóra staje się bardziej gęsta, sprężysta i napięta,  ulega nawilżeniu, odżywieniu i rozświetleniu. Drobne zmarszczki znikają, a głębsze ulegają wyraźnemu spłyceniu.

Główne przyczyny starzenia się skóry to działanie wolnych rodników, ekspozycja na promienie UV oraz stopniowa utrata obecnego w skórze kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy, będący głównym składnikiem koktajli mezoterapeutycznych, jest związkiem naturalnie występującym w naszej skórze,  i odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu skóry w dobrej kondycji.  Kwas hialuronowy wiąże wodę i w ten sposób utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dodatkowo, dostarczane do skóry metodą mezoterapii witaminy nie utleniają się, dlatego wykazują się wysoką aktywnością biologiczną i działaniem antyrodnikowym.

Mezoterapię iniekcyjną, jako metodę leczniczą, stosuje się także  w likwidacji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej (np. tzw.bryczesy, tłuszczaki), cellulitu, przebarwień oraz jako metodę pomocniczną w leczeniu łysienia. 

 

Przebieg zabiegu:

Zabieg mezoterapii nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Zabieg można wykonywać przez cały rok, z zachowaniem zasad odpowiedniej fotoprotekcji w okresie zwiększonego nasłonecznienia. Przed zabiegiem, na wybrany obszar skóry, który ma zostać poddany leczeniu, nakładany jest krem znieczulający. Dzięki temu zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Zabieg mezoterapii polega na gęstym (ok. 0.5- 1 cm), śródskórnym podaniu substancji odżywczych. Podczas zabiegu w skórze powstają niewielkie grudki-  depozyty podanych substancji, które po kilkunastu godzinach ulegają całkowitemu wchłonięciu, a aktywne składniki podanego preparatu nawilżają i odżywiają skórę,  stymulując ją do regeneracji. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia lub niewielkie zasinienia w miejscach podawania preparatu, które znikną w ciągu kilku dni. Po zabiegu mezoterapii nie zaleca się korzystania z sauny, kąpieli słonecznych, basenu, uprawiania intensywnego wysiłku fizycznego przez okres ok. 3-5 dni. Przez kilka dni przed oraz po zabiegu  zalecane jest picie dużej ilości wody mineralnej.

 

Częstotliwość zabiegów:

Częstotliwość zabiegów ustalana jest indywidualnie, w zależności od kondycji skóry pacjenta i oczekiwanych efektów. Już po pierwszym zabiegu widać poprawę wyglądu skóry, jednak najlepsze efekty przynosi wykonanie serii kilku zabiegów. W celu osiągnięcia optymalnych rezultatów powinno się wykonać 4-6 zabiegów, co 14-30 dni, w zależności od wieku, kondycji skóry i rodzaju zastosowanego preparatu. Dla podtrzymania efektów zaleca się wykonanie zabiegów „przypominających” 2-3 razy w roku.

 

Wskazania:

  • nawilżenie skóry i rewitalizacja
  • przywrócenie skórze jędrności, blasku
  • likwidacja drobnych zmarszczek
  • wspomagająco w likwidacji przebarwień
  • stymulacja wzrostu włosów
  • likwidacja cellulitu oraz lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej

 

Przeciwwskazania:

  • alergia na substancję stosowaną podczas zabiegu
  • choroby skóry (infekcje wirusowe i bakteryjne: stany zapalne, aktywna opryszczka)
  • choroby nowotworowe
  • choroby autoimmunologiczne
  • ciąża i okres laktacji
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych
  • skłonność do powstawania bliznowców